Dobrš kulturní

Ani v druhé výstavní sezóně pod křídly nového názvu neztratila dobršská galerie nic na svém tempu. Již tradičně byly do dvou sobotních odpolední soustředěny vernisáže čtyř umělců či umělkyň. 

První čtveřice představila v konci června práce v širším spektru výtvarných oborů od fotografie přes kresbu a malbu k šperku. Do Dobrše se prostřednictvím nového cyklu fotografií Chlévská lyrika navrátil Jindřich Štreit a prostřednictvím kreseb s názvem Podlesí na kole i Marcela Vichrová, tentokrát ještě s jejím malým rodinným příslušníkem Jáchymem Bartoníčkem. Novými hosty v Dobrši byly pak šperkařka Simona Kafková s výstižným názvem výstavy Příroda- poklad, plast a já a také host, bydlící za oceánem, Američan Craig Cahoon prostřednictvím kreseb s názvem Barevné rytmy. Jednotlivé vernisáže nevšedním provedením skladeb na harmoniku doprovodil Jakub Komrska. 

V polovině srpna uvolnily tyto čtyři výstavy místo dalším, když pod kurátorským vedením Jiřího Zemánka byl prezentován projekt s názvem Krajinami světa a duše, uvozený jeho slovy:„Co je to svět a co je duše? Neexistuje uprostřed labyrintu naší psýché místo, v němž jsme spojeni s celým tímto zázračným Theatrem Mundi? Nejsme spíš součástí obsáhlé Anima Mundi, Duše světa?“ Tyto a podobné otázky rezonovaly v dílech čtyř výtvarníků, kteří se představili na druhé společné letní výstavě a sice Čechokanaďana Marka Floriana (Theatrum Mundi), čerstvé absolventky Fakulty výtvarných umění ČVUT v Brně Anny Sypěnové (Spojenci) a dvou spolužaček, absolventek AVU s již zřetelnou výtvarnou praxí Evy Výborné (Labyrinty) a Zuzany Füsterové (Zrcadla noci). Vernisážové odpoledne obohatila o skvělý zážitek hudbou a zpěvem v podobě španělských rytmů sourozenecká kapela rodiny Mlčochových z nedaleké Malče u Vacova.

V řadě poslední letošní výstava byla putovní, premiéru měly díky ní v říjnových dnech podkrovní prostory galerie. Výstava Známá neznámá jihočeská architektura byla výsledkem dlouholeté odborné práce zaměstnanců Národního památkového ústavu a jejich externích pracovníků. Autoři zpracovali informace do výstavních panelů rozdělených do tematických skupin, které ukázaly hodnotné a zajímavé realizace staveb v jihočeském kraji a také představily některé významné jihočeské architekty.

I letošní poděkování patří všem, kteří jakkoli přiložili ruku k dílu a pomohli výstavy a jejich vernisáže uskutečnit. Zmíníme především Věru Hodinovou, Viktorii Piskačovou, Pavla Mráze, Evžena Marka a také již tradiční průvodkyní objektem a výstavami Jarmilu Kramlovou. 

Je zde opět prosinec – druhá výstavní sezóna v novém pojetí galerie je tak minulostí. Již nyní se ale těšíme společně na tu další – tedy na shledanou v galerii Co Co v roce 2015!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *