Načítání Akce

« Vše Akce

  • akce již proběhla.

Maleček / Růžička / Růžičková – Zadáková / Trabura

17.8.2019 @ 11.00 - 13.00

 

Dovolujeme si Vás pozvat na druhou letošní vernisáž výstavy čtyř umělců s názvem

Maleček / Růžička / Růžičková – Zadáková / Trabura

Galerie CoCo, Dobrš, 17. srpna od 11:00 hod.

2019_2_ plakatMírně mezi i zcela generační spříznění a průniky čtyř ryzích malířů
Kurátorka výstavy Lucie Šiklová

_ONDŘEJ MALEČEK je milovník poezie, příběhů, pohádek, básník vyjadřující se malbou. V jeho duši se snoubí intelekt výšek s hloubkami citu a to samé se děje i na jeho obrazech. Přes svoji zdánlivou jednoduchost a čitelnost jsou plny symbolických, literárních a sémantických odkazů, vtipu i ironické nadsázky „skrz slzy“. Pozoruje, zaznamenává, a jeho tvorba tak může být interpretována jako svého způsobu deník. Vedle aspektu pozorovatele je dalším důležitým aspektem jeho tvorby příběh. Napětí mezi tady a teď, pomíjivostí a věčností. Na první pohled nekomplikovaným výrazem řeší závažná témata. Existenciální otázky klade neexistenciálním narativním jazykem. Jako pravověrný romantik se vztahuje především ke třem úběžníkům, kterými jsou láska, smrt a příroda, a jeho tvorba tak představuje jeden z vrcholů našich současných neoromantických tendencí.
_ALEŠ RŮŽIČKA je vyznavač malby. Bezprostředně v samém jejím procesu kloubí její významový a smyslový proud a propojuje apollinskou bdělost a racionalitu s živelným, extravagantním a nepředvídatelným dionýským protipólem romantiků, spojeným se stavem opojení vzepjetí v divokému tanci fauna nad plátnem. Nezůstává však u energie prvotní čáry, na velké ploše působící velkoryse a efektně. Fyzickou expresivitu krotí skrze přítomnost obsahového sdělení a balancuje tak na romantické vlně napětí mezi extází a bdělostí, přírodou a člověkem. Jeho velkoformátová zátiší barokního výrazu vedle působivého gesta přinášejí stále aktuální téma pomíjivosti, přítomné jak za explicitním motivem Vanitas, tak za pouhou květinou, a představují jeden z vrcholů současné exprese a zároveň.
_ŠÁRKA RŮŽIČKOVÁ ZADÁKOVÁ maluje příběh osobního života. Malba, jež má výrazný autobiografický akcent, se pro ni stala neformálním deníkem. Osobním, vážným a do detailu promyšleným přístupem, jehož bezpodmínečnou součástí je dlouhá příprava a poznámky slovem i náčrtem, dodává každodenní obyčejnosti punc exkluzivity. Významné životní scény vypráví ze subjektivní perspektivy, kterou charakterizuje typická deformace expresivní figury. Snově zamázdřené figury se pro autorku typickým způsobem potkávají s realisticky podanými detaily prostředí. Obrazy tímto setkáním nabývají mimořádné psychologické věrohodnost i účinku, propojují minulost se současností a původně osobní sondy nabývají zcela univerzální symbolický rozměr.
_ROMAN TRABURA představuje v rámci české malby nezastupitelný svéráz. Figuralista, expresivní vypravěč, tradicionalista i buřič. Věkem je generačně nejblíž Tvrdohlavým, ale v době, kdy tahle generace působila na pražské Akademii, patřil k pražskému undergroundu. Svými obrazy reaguje na události světaběhu, a je to reflexe zhusta velmi subjektivní. Doba mu přihrává témata, která snad ani by nechtěl, ale obsesivně musí zpracovat. Zpočátku jako snivý malíř horizontů a barokních průhledů navozuje arkádické nálady, podtrhnuté vtipem, ironií či jinak vpašovanými znepokojivými momenty. Lyrické krajiny však dál doplňuje zneklidňující stafáží, bizarní figury vnášejí do klasické kompozice další obsahy. Duší romantik překračuje vzor Caspara Davida Friedricha, být tak zjevným romantikem by neunesl, a naplňuje obrazy ironií a groteskou. Nešetří nikoho, ani sebe. Je nekorektní apokalyptik, dává se všanc. A stále zůstává výsostným malířem.
/lš/

Výstava se koná v rámci programu 5. ročníku cyklu s názvem MÍSTO PŮSOBENÍ _DOBRŠ a je oficielním doprovodným programem Mezinárodního hudebního festivalu DOBRŠSKÁ BRÁNA.
Výstava potrvá do 7. září 2019.

GALERIE JE PODPOROVÁNA V ROCE 2019 V RÁMCI DOTAČNÍCH PROGRAMŮ JIHOČESKÉHO KRAJE “ PODPORA MUZEÍ A GALERIÍ” A „PODPORA KULTURY“.

Podrobnosti

Datum:
17.8.2019
Čas:
11.00 - 13.00
Akce Category:

Pořadatel

Galerie Co Co
Telefon:
777 329 932
Email:
Webová stránka:
www.galerie-coco.cz

Místo konání

Dobrš
Dobrš 1
Drážov, Jihočeský Česká republika
+ Mapa Google
Webová stránka:
www.galerie-coco.cz