NA MÍSTĚ: výstava, kde krajina má hlavní roli

Dobršský genius loci k tématu místa ponouká. Pošumavská Dobrš se svojí raně středověkou faktickou i bájenou (pověst o draku-krokodýlu) a také nedávnou (působiště v 50. letech minulého století vězněného patera Martina Františka Vícha) historií, gotickou tvrzí se zbytky renesančních sgrafit a ikonickou branou, dvěma pozoruhodnými původně románskými kostely na dnešních asi tak 50 obyvatel je usazená v krajině pevně a zároveň jakoby připravená k „odletu“.

Dobrš, galerie CoCo, 28.8 – 9.10.2022

Dobršský genius loci k tématu místa ponouká. Pošumavská Dobrš se svojí raně středověkou faktickou i bájenou (pověst o draku-krokodýlu) a také nedávnou (působiště v 50. letech minulého století vězněného patera Martina Františka Vícha) historií, gotickou tvrzí se zbytky renesančních sgrafit a ikonickou branou, dvěma pozoruhodnými původně románskými kostely na dnešních asi tak 50 obyvatel je usazená v krajině pevně a zároveň jakoby připravená k „odletu“. Po již několik let se stává díky Mezinárodnímu hudebnímu festivalu Dobršská brána místem setkání hudebníků nad společným tématem a při této příležitosti otevíraná výstava je svého druhu obdobným setkáním výtvarných umělců. Letos se výstavu hostící tvrz stává místem, na kterém se odehrávají

v různých poměrech namixované dokumentační, emoční či vizionářské zprávy opět o místech jako součástích krajin, ať reálných či jaksi obecných, krajin podobenství, krajin imaginárních, osobních, společných. Krajina nás formuje, poskytuje prostor pro pouť fyzickou i duchovní a jak to na cestách bývá i místa k zastavení. Skrze krajinu a v krajině lze (sebe i leccos) sdělovat i sdílet, být přítomen. Zastavme se a spočiňme v ní. Přítomni. Je to namístě.

Vystavující umělci:
Mariana Alasseur (1977), Alena Anderlová (1977), Petr Gruber (1989), Linda Klimentová (1977), Julie Kopová (1995), Barbora Němcová (1972), Marta Zechová (1989).

Kurátorka výstavy Lucie Šiková

Výstava se koná v rámci programu 8. ročníku cyklu s názvem MÍSTO PŮSOBENÍ_DOBRŠ a je oficiálním doprovodným programem Mezinárodního hudebního festivalu DOBRŠSKÁ BRÁNA 2022.

Vernisáž v sobotu 20.8.2022 v 11:00. -----------------------------------------------------------------------------------------

Kontakt: Galerie CoCo Dobrš č.p.1 384 73 Stachy

e-mail: info@galerie-coco.cz www.galerie-coco.cz
tel. +420 777 641 164

Zřizovatel: Sdružení pro obnovu Dobrše, z.s