NEVÍDÁNO — Ateliér KERAMIKA 2020-23

7. 10. – 28. 10. 2023

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni

Kurátorka výstavy: Gabriel Vach

Výstava

Vernisáž

Na výstavě bude představen výběr kvalifikačních prací Atelieru keramiky Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, které vznikly během několika uplynulých let a které překračují rámec utilitárního keramického designu směrem k volnému umění: soše, konceptu a instalaci a tedy v nichž se design mísí s uměleckými objekty a s lehkostí stvrzuje současné postavení tohoto oboru mezi ostatními uměleckými formami. 

Díla vystavujících studentů, vzniklá pod vedením Gabriela Vacha, jsou svým způsobem jedinečnými příklady mistrovství sochařských dovedností a techniky těchto mladých umělců, a potvrzují jejich talent vyjadřovat myšlenky v tvarech a prostorových kompozicích

Kvůli restrikcím spojenými s pandemií Covidu 19 bude moci veřejnost některé z vystavených děl vidět vůbec poprvé, i proto má výstava název NEVÍDÁNO.

Vystavující autoři:

Tomáš Černý, Karolína Ester Kudláčková, Nonna Postolenko – Lorenz, Šárka Ištvánová,Tomáš Matějka, Jakub Kapr, Kateřina Kopecká, Karolína Ester Kudláčková, Viktorie Nácalová, Josefína Bakalářová, Veronika Zálešáková.

Nonna Postolenko – Lorenz

Je absolventkou FDU (2020) a UMPRUM (2022) z oboru keramiky. Umělkyně představuje porcelán jako něco neobvyklého a neočekávaného a začíná svoji samostatnou kariéru. V její tvorbě se do jednoho celku spojuje  humor, kýč, vážná témata, naivitu a nostalgii. Její diplomová práce z FDU představuje oltář autorčiných alternativních životů tak, jak by se mohli odvíjet po absolutoriu.

 

Karolína Ester Kudláčková

Ve své diplomové práci se Ester ponořila zpět do světa čisté a ničím nezatížené radosti z tvorby, nechala svoje ruce hrát si s hlínou a pozorovala, co jí pod rukama vzniká a roste. Díky Covidu 19 a restrikcím s ním spojenými bude moci veřejnost tuto kolekci vidět naživo vůbec poprvé. 

 

Tomáš Černý

Diplomová práce s názvem Do králičí nory se inspiruje Alenkou v říši divů L. Carrolla i jejím filmovým převyprávěním od J. Švankmajera.

 

Šárka Ištvánová 

kolekce Bau 2 byla navržena jako tvarová stavebnice, inspirovaná architekturou a její stavebností, která autorce umožnila vytvářet širokou škálu tvarů  interiérových doplňků

Tomáš  Matějka

V rámci diplomové práce vznikly tři verze nástěnných objektů, které se inspirovaly vizuálně asi nejvýraznějšími obdobími vývoje keramiky - řeckým černofigurovým stylem, italskou majolikou 16. století a japonským porcelánem.

 

Kateřina Kopecká 

Lokální vlastnoručně natěžené a kultivované keramické suroviny, šetrné zacházení se zdroji, práce v malých sériích, kdy každý výrobek je v podstatě neopakovatelný originál. Diplomová práce Kateřiny Kopecké představuje site-specific design pro restauraci Mace v Táboře.

 

Jakub Kapr

Série váz vytvořená technikou inkrustace a její podobou hojně rozšířenou v oblasti korejského Icheonu. Této historické technice dává Jakub nový kabát, který odpozoroval z analogových a LED informačních panelů. Při komponování dekorů vycházel z díla Zdeňka Sýkory, prvopočátků počítačového umění, buněčných automatů a pixel artu.

 

Viktorie Nácalová

Série velkoformátových mís a táců, určených pro slavnostní tabule, k jejichž dekoraci Viktorie znovuobjevila o použila pozapomenutou techniku Macha. Ve chvílích, kdy zrovna neslouží svému praktickému účelu, zavěšené na zdi mohou tvořit středobod každého interiéru, které budou Vaši pozornost přitahovat podobně jako plápolající oheň v krbu.

 

Josefína Bakalářová

Z vystavených děl je tato série nejblíže pojmu design. Jak by vypadal soubor, který by si každý mohl vybírat a kompilovat podle svých praktických požadavků a svých estetických preferencí. Na to se snaží Josefína svou prací odpovědět.